Агроволтаиците стават все по-популярни и печеливши
Агроволтаиците стават все по-популярни и печеливши
За бранша
03.01.2023 г.

Агроволтаиците съчетават използването на земята за земеделие и производството на соларна енергия. Концепцията за тях постоянно се развива и привлича все по-голям интерес. Вече не се възприемат като нишово решение. Именно поради това всеки напредък в сферата на селскостопанските фотоволтаични системи е значим, съобщава PV Europe.
Според данни на Института за слънчеви енергийни системи Fraunhofer ISE, повече от 14 GW мощности са инсталирани в световен мащаб още през 2020 г. Водещо място сред тях заема Китай. Агроволтаиците обаче набират все по-голяма популярност и на Стария континент.
Германия например е обявила търгове за иновации за популяризиране на технологията, Италия планира голям пакет от финансиране, а Франция е основала първата в света асоциация, посветена на популяризирането на селскостопанските фотоволтаични устройства.
Ключово предимство на агроволтаиците е, че те предотвратяват конфликтите при използване на земята със селскостопанско значение за увеличаване на производството на слънчева енергия с помощта на наземни фотоволтаични системи. Това може да се види в много европейски страни.
Италия вече е обещала 1,1 млрд. евро за насърчаване на агроволтаиците, включително инсталиране на 2 GW селскостопански фотоволтаични мощности.
Франция насърчава селскостопанските фотоволтаични устройства от 2017 г. чрез поредица от търгове за иновации, като стартира 48 проекта само през 2020 г.
В своето коалиционно споразумение новото федерално правителство на Германия обяви, че планира да насърчи по-широкото използване на агроволтаици като част от целта си за 200 GW слънчева енергия.
Фотоволтаиците имат голям потенциал в региони с пустинен климат или изразени периоди на суша, където опазването на водата играе жизненоважна роля в селското стопанство. Вече има примери за успешното им прилагане в овощни градини и лозя.
Например във ферма за малини в Нидерландия плодовете се отглеждат на площ от 3,3 ха под 2,67 MW фотоволтаична инсталация. Този метод е увеличил нетния добив с около 6% в сравнение с конвенционалните техники за отглеждане на малини, които използват политунели.

 

Вижте още